Ako zlepšiť pokrytie WI-FI vo väčšom dome

Možností je viacero. Každá z nich má svoje výhody aj nevýhody. Najlacnejšou možnostou je použitie zosilovača (do 20 €), ten však zníži rýchlosť pripojenia o polovicu a to aj na hlavnej wifi, pretože pracuje na rovnakej frekvencii. Druhou možnosťou je použiť dve samostatné wifi, tie ale musia byť prepojené káblom a každá by mala pracovať na inej frekvencii a s iným názvom. Dokúpenie wifi routra napr TP-LINK WR850 je otázka tiež okolo 20 € (u nás), v kamennom obchode 25-30 €.

Najnovším riešením je systém MESH, ktorý rieši vyššie spomínané nevýhody. Mesh zariadenia tvoria jednu sieť (mobil ju vidí ako jednu sieť, aj keď je vysielaných viac wifi). Zariadenia medzi sebou komunikuju samostatnou vyhradenou wifi a zároveň každé vysiela na inej frekvencii. Podporujú aj roaming, čiže plynulé prepnutie z jednej wifi do druhej bez toho aby padlo pripojenie (vhodné pri videohovore či streamingu). Viac o technológii nájdete TU.

Najvhodnejšie a nami otestované riešenie za rozumnú cenu je kombinácia dvojpásmového wi-fi routra Archer C6 a opakovača (zosilovača) s podporou MESH - RE200.

TP-LINK Archer C6 (40€) + zosilovač TP-LINK RE200 (25€)

Výhody:

- dvojpásmový gigbitový router (okrem štandardnej 2,4 ghz wifi vysiela aj rýchlejšiu 5Ghz)

- roamingový systém, čiže pohyb po dome bez odpojenia a pripojenia

- mobil či notebook všetky wifi vidí ako jednu sieť a prepína si medzi sebou podľa sily signálu.

- funkcia beamforming eliminuje mrtve zony v dome

- možno zapojiť viac opakovačov, bezdrôtovo alebo po kábli

- správa wifi siete cez aplikáciu TP-LINK TEATHER.

 

OBJEDNAŤ cez RadioNET.sk

- doručenie cez zásielkovňu 3,50 €

- doručenie osobne k Vám domov 5 €

- nastavenie zadarmo (len pre klientov RadioNET.sk, inak 5 €)

 

Zistite si či Vás router podporuje MESH! Ak kúpite samostatne len zosilovač s podporou MESH, tak bude fungovat aj s ostatnými wifi routrami, ale len ako 2 wifi siete vysielajuce na rovnakej frekvencii a na to stačí aj lacnejšia varianta zosilovača (WA850RE za 17 €), dosah wifi sa však samozrejme zvýší ale treba však počítať s možným spomalením siete. 

Lacné MESH zariadenia:

Mercusys HALO S12 2-pack - 45e

Mercusys HALO S12 3-pack - 65e

Lacnejšie neznamená menej kvalitné, ide skôr o oklieštenú verziu bez viacerých funkcií, ktoré majú drahšie modely Rozdiel je aj vo výkone, pokiaľ u Vás doma nebýva viac ako 10 ľudí, výkonovo postačuje. Stabilita je rovnako dobrá a záruka na všetko je 3-ročná. Nehodí sa pre optické siete (100Mbit port) ale ak máte mikrovlnné pripojenie, tak je úplne poskačujúci tento variant.

Výkonne zariadenia pre pripojenie viac zariadení alebo do firiem

TP-LINK DECO E4 2-kusový - 75 € alebo 3-kusový 105€.

Stačí položiť na miesto, kde ešte je signál a samé sa prepojí samostatnou wifi určenou na prepojenie namiesto káblu, ale samozrejme dá sa použiť aj kábel. Každé zariadenie má 2 LAN konektory.

 

Základne pravidlo pri použití zosilovačov bez káblov:

Každopádne zosilovač treba dať tam, kde ešte je signál pôvodnej wifi, pretože on "pošle" ďalej len takú rýchlosť ako sám zachytí. 

 

Uživateľské menu
Kontakty
  • Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Copyright © RadioNET s.r.o.
Vytvorené od
Vytvorené od altasia